NEU GRAND LIBRARY
Opening Hours: Monday-Saturday, 08:00-20:00 | E-mail: library@neu.edu.tr
 

You are not logged in Show Basket
  Home     Advanced Search     Back  
News
Library Opening Hours  

Weekdays:
08:00-20:00
Weekend:
08:00-20:00
24/11/2020

SAYISAL KİTAP and Yapı Kredi Publications Announcement  
In the scope of the 57th Library Week, in cooperation with SAYISAL KİTAP and Yapı Kredi Publications, 445 e-publications are open for access in the period between 26 th March - 4th April 2021.

08/10/2019

Online Database on Campus access  
Due to illegal over downloading of files from some databases, we have password protected on campus access. If you have no library password please contact us.
18/10/2018

Turnitin  

Turnitin eliminates the time-consuming process of verifying student authorship by presenting easy-to-use reports that show how much of a document is original, cited from other sources, or unoriginal. With Turnitin, educators can promote academic integrity in their classroom. Students learn the importance of original writing and attribution and foster critical thinking skills that are important to student success.

Call ext. 534 for an account
29/02/2016

Ithenticate Kullanımı Hakkında  
Değerli öğretim görevlileri, ithenticate kullanımı ile ilgili anlaşma gereği sadece doktora derecesi üzerinde akademik yetkinliğe sahip öğretim üyeleri hocalarımızın draft makale kontrolü yapmaları için açık olup, tezlerin ve öğrenci ödevleri ve diğer öğrenci çalışmalarının kontrolü lisansa aykırıdır.

Üyeliğimizin devam edebilmesi için gerekli hassasiyeti göstermenizi diliyoruz.

09/06/2014

YDÜ, En Büyük Kütüphane Otomasyon Sistemi Projesi'ni Hayata Geçirdi  

Ankara’daki Milli Kütüphane’de saat 09:30′da başlayan ‘Yenileşim ve Kütüphaneciler‘ adlı panelde öncelikle İstiklal Marşı ve Saygı Duruşu yapıldı.

Yapılan saygı duruşunun ardından sırasıyla Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Öğrencisi Tuğba Kızılöz, Türk Kütüphaneciler Derneği Başkanı Ali Fuat Kartal, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Vekili Prof. Dr. Onur Bilge Kula, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ve Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik bir konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Ankara Milli Kütüphane’deki Toplantı Salonu’nda belgesel gösterimlerine geçildi.

Yapılan belgesel gösterimlerinin ardından, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel’e otomasyon projesine yaptığı katkılardan dolayı Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik tarafından, plaket takdim edildi.

Proje kapsamında, mevcut 8 milyondan fazla materyal ve katalog bilgisi MARCXML standartlarına uygun hale getirildi, yinelenen kataloglar birleştirildi, mevcut demirbaş numaralarındaki milyonlarca yineleme, eski materyal numarası ile tarama yapmaya müsade edebilecek bir algoritma geliştirilerek kütüphane kodunu da içeren eşsiz barkod numaralarına dönüştürüldü ve MARCXML kayıtları hızlı tarama için zebra sunucusunda indekslendi.

KOHA sürümünde mevcut olmayan birçok özellik eklendi. Bunlardan bazıları, T.C Kimlik no doğrulama, birçok alanda toplu barkod dosyası ile işlem yapma, 30′dan fazla yeni kullanıcı yetkisi, düzenli ifade tanımlayarak doğrulama, kütüphane kodu içeren otomatik barkod oluşturma, belirli marc alanlarını otomatik oluşturma ve veri aktarımı sürecinde bir milyar satırdan fazla XML kodu üretilip üzerinde işlem yapıldı. Aktarım sırasında kayıtlardaki veri kirliliği giderildi.

25/03/2013

ANNOUNCEMENT  
To all students attention;


From the 18th of January 2013, only student identification and student registration paper will be taken when giving study rooms and plugs.
Any other personel material will not be accepted. e.g. Passport, original identity, Drivers licence, Credit Card, Mobile, keys...

Students will need to get their student card of student registration paper from the registration office before the 18th of January 2013.


Library Management
11/01/2013

Büyük Kütüphane Kütüphanelerarası İşbirliği Takip Sistemi (KİTS) ile KİTS’e Üye Kütüphanelerle Kitap ve Makale Ödünç Alıp Verebiliyor

 
Kütüphanemizde bulunmayan kitap ve makaleler, öğretim üyelerimizin talepleri doğrultusunda, Kütüphanelerarası Ödünç Alma (ILL-Inter-Library Loan) hizmeti ile diğer üniversite kütüphanelerinden sağlanmaktadır.
Bu hizmet üniversite kütüphaneleri arasında, Üniversite Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanları toplantısında alınan karar gereğince yapılır. ANKOS üyesi kütüphaneler, ödünç kitap isteklerini KİTS (Kütüphanelerarası İşbirliği Takip Sistemi) aracılığı ile yapabilirler. KİTS, Yükseköğretim kurumlarının kütüphane/bilgi merkezleri arasında kaynak paylaşımı süreçlerini çevrimiçi olarak takip etmeyi amaçlar.

- Bu hizmetten Üniversitemiz akademik personeli yararlanabilmektedir.
- ILL işlemi tamamen istek yapılacak kütüphanenin ödünç verme politikasına göre yürütülür (aynı anda en fazla kaç kitabın ne kadar süreyle ödünç alınabileceği)
- Dergiler, referans kaynakları, tezler, reserve birimindeki kitaplar ve üzerinde ödünç verilmez ibaresi bulunan kitaplar için yapılan istekler geçersiz sayılır. - ILL yoluyla Ödünç alınan kitaplar, ilgili kurum tarafından kütüphanemize gönderilir.
-Kullanıcılarımız gelen kitapları kütüphanemizinden teslim alabilirler. ILL kapsamında ödenen kargo ücretleri istekte bulunan kullanıcıya aittir.
- Kullanım süresi biten kitaplar, teslim tarihinden en az 3 gün önce kütüphanemize eksiksiz ve yıpratılmamış halde teslim edilmelidir.
- Kitabın zamanında iade edilmemesi veya kaybedilmesi durumunda, yayının ödünç alındığı kütüphanenin kuralları geçerlidir.
- Bu hizmetten yararlanmak isteyen kullanıcılarımızın, ILL Formu'nu eksiksiz olarak doldurmaları ve kütüphaneye şahsen başvurmaları gerekmektedir.


YDÜ Büyük Kütüphane
e-mail: library@neu.edu.tr
02/01/2012

NEU Grand Library was presented with 81 Digital Books  
Istanbul Galata Dialogue Association gifted 81 digital books to Near East University Grand Library and all of the 300 digital books prepared by the Galata Dialogue Association will present to NEU Grand Library in the coming months.
19/10/2011

Off Campus Database access  
From now on Off Campus database access is available. Your Library username and password is enough to reach the databases.
Access to trial databases are password protected. The trial passwords are written below the related databases.
02/10/2011


NEAR EAST UNIVERSITY GRAND LIBRARY +90 (392) 223 64 64 Ext:5536. Near East Boulevard, Nicosia, TRNC
This software is developed by NEU Library and it is based on Koha OSS
conforms to MARC21 library data transfer rules.